Sparta



Sparta elanikud jagunesid kolmeks sünnipäraseks grupiks ehk seisuseks. Spartiaadid – riigi täieõiguslikud kodanikud, ei teinud tööd, vaid pühendusid sõjalistele harjutustele. Perioigid – olid vabad inimesed, kellel kodanikeõigusi ei olnud, elatist hankisid põlluharimise ja käsitööga. Pidid teenima Sparta sõjaväes ja maksma spartiaatidele maksu. Heloodid – kõige alam seisus; orjad, kes harisid spartiaatide põlde, spartiaatide poolt alistatud põliselanikud. Kuna spartalased vallutasid naabermaakonna Messeenia ja muutsid sealsed elanikud helootideks, pidid nad neist sõjalise jõu poolest kindlalt üle olema.

Spartiaatide kasvatussüsteem oli riigi range kontrolli all ja peamine siht oli arendada sõjameheomadusi. Poisse kasvatati tugevateks ja kartmatuteks sõjameesteks. Alates 7ndast eluaastast elasid poisid eakaaslastega koos rühmades kodust eemal, pidid oma elu korraldamisega ise toime tulema ja tegelesid füüsilise treeninguga. Kasvatus toimus erilistes koolides gümnaasionides – riigi poolt määratud õpetajate-kasvatajate juhtimisel. Poisid tegelesid kehaliste ja sõjaliste harjutustega. Lapsi õpetati isegi varastama, arvates, et see arendab osavust ja leidklikkust. Õnnestunud vargus oli auasi, kuid sissekukkumist peeti häbiväärseks ja selle eest karistati, lisaks tuli taluda teiste pilkeid. Kunstidest hindasid vaid koorilaulu ja sõjatantse. Marsilaulude tekstid kutsusid üles vaprusele, julgusele ja surmapõlgusele. Neid lauldi kooris, flöötide saatel pealetungide ajal. Muusikat seostati sõjaliste harjutustega, et laulumeloodia "paneks võitlejate südames ühes taktis lööma".


https://image.slidesharecdn.com/ancienteducationpartii-140719103123
Kasvatuse eesmärk oli füüsiliselt tugev ja käsitsivõitluses osav sõdur, kes ei oska arutleda ning on harjunud käsku täitma. Neilt nõuti vaprust, distsiplineeritust, suutlikkust taluda valu, surmapõlgust, kiiret otsustusvõimet, tagasihoidlikkust, ükskõiksust igasuguse omandi ja varanduse suhtes. Omandanud vaid kirja ja arvutamise algmed, olid spartiaadid harimatud – ei tundnud huvi ei kirjanduse, kunsti ega teaduse vastu. Samuti ei osanud kõneleda keerukate lausetega. Lapsest saati õpetati spartiaate lühidalt ja täpselt käsklusi andma ning kordama käsku. Mõiste lakonism – napisõnalisus, tabav väljendusviis. Kasvatus oli rajatud kiitusele ja laitusele. Poisid pidid käima armetus rõivas, magama külmades ruumides, sööma viletsat veresuppi, sageli istuma pimeduses: püüti võõrutada kõige väiksemastki hirmust.  Sparta poiste ja noorukite kallal rakendati nö piinamist, kus korraldati nende pidulikku peksmist spartiaatide kaitsja ohvrialtaril, et demonstreerida nende sitkust, kannatlikkust, jõudu, vastupidavust.


http://www.larkin.net.au/ah_hsc/Sparta/images/12_agoge.jpg











Poiste kasvatus, kellest pidid sirguma distsiplineeritud sõdurid-jalaväelased, kes võitlesid rühmades, lõppes inimeste tapmise omapärase koletu „praktikaga“. Noorte spartiaatide salgad läksid mööda maad laiali ja tapsid heloote. Niimoodi tõestasid nad oma kõlblikkust täiskasvanud sõjameheks ja hirmutati heloote, et neid oma võimu all hoida. 20selt loeti spartiaate täisväärtuslikeks sõjameesteks. Kodanikes hinnati vaprust ja distsipliini. Eluaegse treeninguga saavutasid spartiaadid sõjakunsti kõrgema taseme. Kolmekümneselt said nad õiguse osaleda rahvakoosolekul ja luua oma perekond. Ka perekonnas pidid vanemad andma oma lastele kõlbluse, tagasihoidlikkuse, vapruse ja surmapõlguse eeskuju.

Sparta tütarlaste kasvatus ei erinenud kuigi palju poiste kasvatusest. Spartas valitses sugupoolte vahel üheõiguslikkus. Tüdrukud said samuti füüsilise ettevalmistuse, karmi ja tugeva kontrolliga kasvatuse nagu poisid. Tütarlapsi karastati, et neist saaks terved emad, kes sünnitavad terveid lapsi. Nad õppisid võimlemist, rusikavõitlust, relvakäsitlemist, koorilaulu, toiduvalmistamist jpm.